24 maja 2020
W niedzielę 24 maja 2020 r. działalność gospodarczą rozpoczęło 18 nowych podmiotów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), rejestrze REGON i Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
Chcesz uzyskać więcej informacji o podmiotach opisanych w artykule?
Kliknij przycisk obok i pobierz bazę z pełnym zakresem danych.
Siedziby nowych firm i instytucji zlokalizowane są w 11 województwach.
Trzy regiony administracyjne, w których przybyło najwięcej nowych podmiotów gospodarczych, to województwa małopolskie (22,2% ogółu), podlaskie (11,1% ogółu) oraz śląskie (11,1% ogółu).
Poniżej przedstawiamy szczegółowe dane dotyczące liczby nowych przedsiębiorstw i innych organizacji w poszczególnych województwach oraz ich rozmieszczenie na mapie Polski:
małopolskie | 4 | 22,2% |
---|---|---|
podlaskie | 2 | 11,1% |
śląskie | 2 | 11,1% |
mazowieckie | 2 | 11,1% |
świętokrzyskie | 2 | 11,1% |
łódzkie | 1 | 5,6% |
kujawsko-pomorskie | 1 | 5,6% |
podkarpackie | 1 | 5,6% |
Nowe podmioty gospodarcze należą do 8 grup branżowych z najwyższego poziomu Polskiej Klasyfikacji Działalności 2007.
Trzy największe grupy branżowe wśród nowych podmiotów rozpoczynających działalność w niedzielę 24 maja 2020 r. tworzą przedsiębiorstwa i instytucje, dla których przeważający rodzaj wykonywanej działalności to Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (33,3% ogółu), Budownictwo (22,2% ogółu) oraz Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (11,1% ogółu).
Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (PKD G) | 6 | 33,3% | |
---|---|---|---|
Budownictwo (PKD F) | 4 | 22,2% | |
Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (PKD M) | 2 | 11,1% | |
Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi (PKD I) | 1 | 5,6% | |
Informacja i komunikacja (PKD J) | 1 | 5,6% | |
Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca (PKD N) | 1 | 5,6% | |
Edukacja (PKD P) | 1 | 5,6% | |
Pozostała działalność usługowa (PKD S) | 1 | 5,6% | |
Pozostałe | 1 | 5,6% |
Nowe podmioty zarejestrowane w rejestrach CEIDG, REGON i KRS wykonują działalność sklasyfikowaną w 16 grupach z najniższego poziomu Polskiej Klasyfikacji Działalności 2007.
Trzy największe podklasy PKD 2007 pod względem liczby zgrupowanych w nich nowych przedsiębiorstw i instytucji to Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet (16,7% ogółu), Ruchome placówki gastronomiczne (5,6% ogółu) oraz Sprzedaż detaliczna pozostałej żywności prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (5,6% ogółu).
Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet (PKD ) | 3 | 16,7% | |
---|---|---|---|
Ruchome placówki gastronomiczne (PKD ) | 1 | 5,6% | |
Sprzedaż detaliczna pozostałej żywności prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (PKD ) | 1 | 5,6% | |
Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna (PKD ) | 1 | 5,6% | |
Posadzkarstwo; tapetowanie i oblicowywanie ścian (PKD ) | 1 | 5,6% | |
Tynkowanie (PKD ) | 1 | 5,6% | |
Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKD ) | 1 | 5,6% | |
Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD ) | 1 | 5,6% | |
Działalność związana z oprogramowaniem (PKD ) | 1 | 5,6% | |
Sprzedaż detaliczna sprzętu sportowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (PKD ) | 1 | 5,6% | |
Pozostałe | 6 | 33,3% |
Nowe przedsiębiorstwa i instytucje zarejestrowane w rejestrach CEIDG, REGON i KRS możemy umieścić w 2 różnych grupach w zależności od wybranej przez nie formy prawnej.
Dwie najpopularniejsze formy prawne wśród podmiotów rozpoczynających działalność w niedzielę 24 maja 2020 r. to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (94,4% ogółu) oraz spółki cywilne prowadzące działalność na podstawie umowy zawartej zgodnie z Kodeksem cywilnym (5,6% ogółu).
Nowe podmioty gospodarcze zarejestrowane w rejestrach CEIDG, REGON i KRS możemy umieścić w 2 różnych grupach w zależności od deklarowanej przez nie formy własności.
Dwie najczęściej występujące formy własności wśród przedsiębiorstw i instytucji rozpoczynających działalność w niedzielę 24 maja 2020 r. to własność krajowych osób fizycznych (94,4% ogółu) oraz własność zagraniczna (5,6% ogółu).
własność krajowych osób fizycznych | 17 | 94,4% | |
---|---|---|---|
własność zagraniczna | 1 | 5,6% |
Chcesz uzyskać więcej informacji o podmiotach opisanych w artykule?
Kliknij przycisk obok i pobierz bazę z pełnym zakresem danych.