21 grudnia 2025
W niedzielę 21 grudnia 2025 r. działalność gospodarczą rozpoczęły 53 nowe podmioty zarejestrowane w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), rejestrze REGON i Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
Chcesz uzyskać więcej informacji o podmiotach opisanych w artykule?
Kliknij przycisk obok i pobierz bazę z pełnym zakresem danych.
Siedziby nowych firm i instytucji zlokalizowane są w 14 województwach.
Trzy regiony administracyjne, w których przybyło najwięcej nowych podmiotów gospodarczych, to województwa mazowieckie (28,3% ogółu), wielkopolskie (15,1% ogółu) oraz dolnośląskie (15,1% ogółu).
Poniżej przedstawiamy szczegółowe dane dotyczące liczby nowych przedsiębiorstw i innych organizacji w poszczególnych województwach oraz ich rozmieszczenie na mapie Polski:
| mazowieckie | 15 | 28,3% |
|---|---|---|
| wielkopolskie | 8 | 15,1% |
| dolnośląskie | 8 | 15,1% |
| śląskie | 4 | 7,5% |
| podkarpackie | 3 | 5,7% |
| pomorskie | 3 | 5,7% |
| opolskie | 2 | 3,8% |
| lubelskie | 2 | 3,8% |
Nowe podmioty gospodarcze należą do 15 grup branżowych z najwyższego poziomu Polskiej Klasyfikacji Działalności 2007.
Trzy największe grupy branżowe wśród nowych podmiotów rozpoczynających działalność w niedzielę 21 grudnia 2025 r. tworzą przedsiębiorstwa i instytucje, dla których przeważający rodzaj wykonywanej działalności to Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (20,8% ogółu), Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (13,2% ogółu) oraz Budownictwo (11,3% ogółu).
| Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (PKD M) | 11 | 20,8% | |
|---|---|---|---|
| Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (PKD G) | 7 | 13,2% | |
| Budownictwo (PKD F) | 6 | 11,3% | |
| Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca (PKD N) | 6 | 11,3% | |
| Edukacja (PKD P) | 5 | 9,4% | |
| Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (PKD A) | 3 | 5,7% | |
| Informacja i komunikacja (PKD J) | 3 | 5,7% | |
| Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości (PKD L) | 3 | 5,7% | |
| Przetwórstwo przemysłowe (PKD C) | 2 | 3,8% | |
| Opieka zdrowotna i pomoc społeczna (PKD Q) | 2 | 3,8% | |
| Pozostałe | 5 | 9,4% |
Nowe podmioty zarejestrowane w rejestrach CEIDG, REGON i KRS wykonują działalność sklasyfikowaną w 33 grupach z najniższego poziomu Polskiej Klasyfikacji Działalności 2007.
Trzy największe podklasy PKD 2007 pod względem liczby zgrupowanych w nich nowych przedsiębiorstw i instytucji to Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (7,5% ogółu), Działalność fotograficzna (5,7% ogółu) oraz Rozmnażanie roślin (5,7% ogółu).
Nowe przedsiębiorstwa i instytucje zarejestrowane w rejestrach CEIDG, REGON i KRS możemy umieścić w 3 różnych grupach w zależności od wybranej przez nie formy prawnej.
Trzy najpopularniejsze formy prawne wśród podmiotów rozpoczynających działalność w niedzielę 21 grudnia 2025 r. to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (92,5% ogółu), spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (3,8% ogółu) oraz spółki cywilne prowadzące działalność na podstawie umowy zawartej zgodnie z Kodeksem cywilnym (3,8% ogółu).
Nowe podmioty gospodarcze zarejestrowane w rejestrach CEIDG, REGON i KRS możemy umieścić w 2 różnych grupach w zależności od deklarowanej przez nie formy własności.
Dwie najczęściej występujące formy własności wśród przedsiębiorstw i instytucji rozpoczynających działalność w niedzielę 21 grudnia 2025 r. to własność krajowych osób fizycznych (88,7% ogółu) oraz własność zagraniczna (9,4% ogółu).
| własność krajowych osób fizycznych | 47 | 88,7% | |
|---|---|---|---|
| własność zagraniczna | 5 | 9,4% | |
| Pozostałe | 1 | 1,9% |
Chcesz uzyskać więcej informacji o podmiotach opisanych w artykule?
Kliknij przycisk obok i pobierz bazę z pełnym zakresem danych.