2 listopada 2025
W niedzielę 2 listopada 2025 r. działalność gospodarczą rozpoczęło 1 636 nowych podmiotów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), rejestrze REGON i Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
Chcesz uzyskać więcej informacji o podmiotach opisanych w artykule?
Kliknij przycisk obok i pobierz bazę z pełnym zakresem danych.
Siedziby nowych firm i instytucji zlokalizowane są w 16 województwach.
Trzy regiony administracyjne, w których przybyło najwięcej nowych podmiotów gospodarczych, to województwa mazowieckie (20,9% ogółu), dolnośląskie (10,6% ogółu) oraz śląskie (10,6% ogółu).
Poniżej przedstawiamy szczegółowe dane dotyczące liczby nowych przedsiębiorstw i innych organizacji w poszczególnych województwach oraz ich rozmieszczenie na mapie Polski:
| mazowieckie | 342 | 20,9% |
|---|---|---|
| dolnośląskie | 174 | 10,6% |
| śląskie | 173 | 10,6% |
| wielkopolskie | 170 | 10,4% |
| małopolskie | 164 | 10,0% |
| pomorskie | 149 | 9,1% |
| łódzkie | 89 | 5,4% |
| kujawsko-pomorskie | 72 | 4,4% |
Nowe podmioty gospodarcze należą do 15 grup branżowych z najwyższego poziomu Polskiej Klasyfikacji Działalności 2007.
Trzy największe grupy branżowe wśród nowych podmiotów rozpoczynających działalność w niedzielę 2 listopada 2025 r. tworzą przedsiębiorstwa i instytucje, dla których przeważający rodzaj wykonywanej działalności to Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (14,2% ogółu), Budownictwo (13,1% ogółu) oraz Informacja i komunikacja (13,0% ogółu).
| Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (PKD G) | 232 | 14,2% | |
|---|---|---|---|
| Budownictwo (PKD F) | 214 | 13,1% | |
| Informacja i komunikacja (PKD J) | 212 | 13,0% | |
| Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (PKD M) | 210 | 12,8% | |
| Opieka zdrowotna i pomoc społeczna (PKD Q) | 176 | 10,8% | |
| Transport i gospodarka magazynowa (PKD H) | 114 | 7,0% | |
| Pozostała działalność usługowa (PKD S) | 114 | 7,0% | |
| Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca (PKD N) | 79 | 4,8% | |
| Przetwórstwo przemysłowe (PKD C) | 73 | 4,5% | |
| Edukacja (PKD P) | 72 | 4,4% | |
| Pozostałe | 140 | 8,6% |
Nowe podmioty zarejestrowane w rejestrach CEIDG, REGON i KRS wykonują działalność sklasyfikowaną w 176 grupach z najniższego poziomu Polskiej Klasyfikacji Działalności 2007.
Trzy największe podklasy PKD 2007 pod względem liczby zgrupowanych w nich nowych przedsiębiorstw i instytucji to Działalność związana z oprogramowaniem (8,6% ogółu), Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne (5,5% ogółu) oraz Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet (4,2% ogółu).
| Działalność związana z oprogramowaniem (PKD ) | 141 | 8,6% | |
|---|---|---|---|
| Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne (PKD ) | 90 | 5,5% | |
| Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet (PKD ) | 69 | 4,2% | |
| Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD ) | 60 | 3,7% | |
| Praktyka lekarska ogólna (PKD ) | 51 | 3,1% | |
| Wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych (PKD ) | 44 | 2,7% | |
| Pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKD ) | 39 | 2,4% | |
| Praktyka lekarska dentystyczna (PKD ) | 36 | 2,2% | |
| Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki (PKD ) | 34 | 2,1% | |
| Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD ) | 33 | 2,0% | |
| Pozostałe | 1 039 | 63,5% |
Nowe przedsiębiorstwa i instytucje zarejestrowane w rejestrach CEIDG, REGON i KRS możemy umieścić w 4 różnych grupach w zależności od wybranej przez nie formy prawnej.
Trzy najpopularniejsze formy prawne wśród podmiotów rozpoczynających działalność w niedzielę 2 listopada 2025 r. to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (99,3% ogółu), spółki cywilne prowadzące działalność na podstawie umowy zawartej zgodnie z Kodeksem cywilnym (0,6% ogółu) oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (0,1% ogółu).
Nowe podmioty gospodarcze zarejestrowane w rejestrach CEIDG, REGON i KRS możemy umieścić w 3 różnych grupach w zależności od deklarowanej przez nie formy własności.
Trzy najczęściej występujące formy własności wśród przedsiębiorstw i instytucji rozpoczynających działalność w niedzielę 2 listopada 2025 r. to własność krajowych osób fizycznych (81,2% ogółu), własność zagraniczna (18,7% ogółu) oraz własność mieszana między sektorami z przewagą własności sektora prywatnego, w tym z przewagą własności krajowych osób fizycznych (0,1% ogółu).
| własność krajowych osób fizycznych | 1 328 | 81,2% | |
|---|---|---|---|
| własność zagraniczna | 306 | 18,7% | |
| własność mieszana między sektorami z przewagą własności sektora prywatnego, w tym z przewagą własności krajowych osób fizycznych | 1 | 0,1% | |
| Pozostałe | 1 | 0,1% |
Chcesz uzyskać więcej informacji o podmiotach opisanych w artykule?
Kliknij przycisk obok i pobierz bazę z pełnym zakresem danych.