16 lipca 2025
W środę 16 lipca 2025 r. działalność gospodarczą rozpoczęło 799 nowych podmiotów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), rejestrze REGON i Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
Chcesz uzyskać więcej informacji o podmiotach opisanych w artykule?
Kliknij przycisk obok i pobierz bazę z pełnym zakresem danych.
Siedziby nowych firm i instytucji zlokalizowane są w 16 województwach.
Trzy regiony administracyjne, w których przybyło najwięcej nowych podmiotów gospodarczych, to województwa mazowieckie (21,2% ogółu), śląskie (10,5% ogółu) oraz wielkopolskie (9,9% ogółu).
Poniżej przedstawiamy szczegółowe dane dotyczące liczby nowych przedsiębiorstw i innych organizacji w poszczególnych województwach oraz ich rozmieszczenie na mapie Polski:
| mazowieckie | 169 | 21,2% |
|---|---|---|
| śląskie | 84 | 10,5% |
| wielkopolskie | 79 | 9,9% |
| małopolskie | 78 | 9,8% |
| dolnośląskie | 68 | 8,5% |
| łódzkie | 50 | 6,3% |
| pomorskie | 48 | 6,0% |
| lubelskie | 45 | 5,6% |
Nowe podmioty gospodarcze należą do 17 grup branżowych z najwyższego poziomu Polskiej Klasyfikacji Działalności 2007.
Trzy największe grupy branżowe wśród nowych podmiotów rozpoczynających działalność w środę 16 lipca 2025 r. tworzą przedsiębiorstwa i instytucje, dla których przeważający rodzaj wykonywanej działalności to Budownictwo (17,6% ogółu), Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (15,4% ogółu) oraz Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (9,6% ogółu).
| Budownictwo (PKD F) | 141 | 17,6% | |
|---|---|---|---|
| Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (PKD G) | 123 | 15,4% | |
| Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (PKD M) | 77 | 9,6% | |
| Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca (PKD N) | 70 | 8,8% | |
| Transport i gospodarka magazynowa (PKD H) | 55 | 6,9% | |
| Przetwórstwo przemysłowe (PKD C) | 52 | 6,5% | |
| Informacja i komunikacja (PKD J) | 51 | 6,4% | |
| Pozostała działalność usługowa (PKD S) | 46 | 5,8% | |
| Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości (PKD L) | 35 | 4,4% | |
| Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi (PKD I) | 31 | 3,9% | |
| Pozostałe | 118 | 14,8% |
Nowe podmioty zarejestrowane w rejestrach CEIDG, REGON i KRS wykonują działalność sklasyfikowaną w 189 grupach z najniższego poziomu Polskiej Klasyfikacji Działalności 2007.
Trzy największe podklasy PKD 2007 pod względem liczby zgrupowanych w nich nowych przedsiębiorstw i instytucji to Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura (5,0% ogółu), Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych (4,0% ogółu) oraz Działalność związana z oprogramowaniem (3,6% ogółu).
| Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura (PKD ) | 40 | 5,0% | |
|---|---|---|---|
| Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych (PKD ) | 32 | 4,0% | |
| Działalność związana z oprogramowaniem (PKD ) | 29 | 3,6% | |
| Wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych (PKD ) | 27 | 3,4% | |
| Transport drogowy towarów (PKD ) | 21 | 2,6% | |
| Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKD ) | 20 | 2,5% | |
| Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD ) | 20 | 2,5% | |
| Działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD ) | 18 | 2,3% | |
| Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet (PKD ) | 17 | 2,1% | |
| Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne (PKD ) | 17 | 2,1% | |
| Pozostałe | 558 | 69,8% |
Nowe przedsiębiorstwa i instytucje zarejestrowane w rejestrach CEIDG, REGON i KRS możemy umieścić w 18 różnych grupach w zależności od wybranej przez nie formy prawnej.
Trzy najpopularniejsze formy prawne wśród podmiotów rozpoczynających działalność w środę 16 lipca 2025 r. to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (61,1% ogółu), spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (29,0% ogółu) oraz stowarzyszenia (1,5% ogółu).
| osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą | 488 | 61,1% | |
|---|---|---|---|
| spółki z ograniczoną odpowiedzialnością | 232 | 29,0% | |
| stowarzyszenia | 12 | 1,5% | |
| fundacje | 11 | 1,4% | |
| spółki cywilne prowadzące działalność na podstawie umowy zawartej zgodnie z Kodeksem cywilnym | 11 | 1,4% | |
| fundacje rodzinne | 9 | 1,1% | |
| stowarzyszenia niewpisane do KRS | 6 | 0,8% | |
| wspólnoty mieszkaniowe | 6 | 0,8% | |
| samorządy gospodarcze i zawodowe niewpisane do KRS | 6 | 0,8% | |
| spółki jawne | 5 | 0,6% | |
| Pozostałe | 13 | 1,6% |
Nowe podmioty gospodarcze zarejestrowane w rejestrach CEIDG, REGON i KRS możemy umieścić w 8 różnych grupach w zależności od deklarowanej przez nie formy własności.
Trzy najczęściej występujące formy własności wśród przedsiębiorstw i instytucji rozpoczynających działalność w środę 16 lipca 2025 r. to własność krajowych osób fizycznych (67,1% ogółu), własność zagraniczna (11,4% ogółu) oraz własność prywatna krajowa pozostała (9,1% ogółu).
| własność krajowych osób fizycznych | 536 | 67,1% | |
|---|---|---|---|
| własność zagraniczna | 91 | 11,4% | |
| własność prywatna krajowa pozostała | 73 | 9,1% | |
| własność mieszana w sektorze prywatnym z przewagą własności krajowych osób fizycznych | 2 | 0,3% | |
| własność mieszana w sektorze prywatnym z przewagą własności zagranicznej | 2 | 0,3% | |
| własność samorządowa | 1 | 0,1% | |
| własność mieszana w sektorze prywatnym z przewagą własności prywatnej krajowej pozostałej | 1 | 0,1% | |
| własność mieszana między sektorami z przewagą własności sektora publicznego, w tym z przewagą własności samorządowej | 1 | 0,1% | |
| Pozostałe | 92 | 11,5% |
Chcesz uzyskać więcej informacji o podmiotach opisanych w artykule?
Kliknij przycisk obok i pobierz bazę z pełnym zakresem danych.