13 stycznia 2025
W poniedziałek 13 stycznia 2025 r. działalność gospodarczą rozpoczęło 1 501 nowych podmiotów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), rejestrze REGON i Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
Chcesz uzyskać więcej informacji o podmiotach opisanych w artykule?
Kliknij przycisk obok i pobierz bazę z pełnym zakresem danych.
Siedziby nowych firm i instytucji zlokalizowane są w 16 województwach.
Trzy regiony administracyjne, w których przybyło najwięcej nowych podmiotów gospodarczych, to województwa mazowieckie (18,9% ogółu), małopolskie (12,2% ogółu) oraz wielkopolskie (10,0% ogółu).
Poniżej przedstawiamy szczegółowe dane dotyczące liczby nowych przedsiębiorstw i innych organizacji w poszczególnych województwach oraz ich rozmieszczenie na mapie Polski:
| mazowieckie | 284 | 18,9% |
|---|---|---|
| małopolskie | 183 | 12,2% |
| wielkopolskie | 150 | 10,0% |
| śląskie | 149 | 9,9% |
| dolnośląskie | 145 | 9,7% |
| pomorskie | 99 | 6,6% |
| zachodniopomorskie | 71 | 4,7% |
| łódzkie | 70 | 4,7% |
Nowe podmioty gospodarcze należą do 17 grup branżowych z najwyższego poziomu Polskiej Klasyfikacji Działalności 2007.
Trzy największe grupy branżowe wśród nowych podmiotów rozpoczynających działalność w poniedziałek 13 stycznia 2025 r. tworzą przedsiębiorstwa i instytucje, dla których przeważający rodzaj wykonywanej działalności to Budownictwo (22,1% ogółu), Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (13,4% ogółu) oraz Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (11,5% ogółu).
| Budownictwo (PKD F) | 332 | 22,1% | |
|---|---|---|---|
| Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (PKD G) | 201 | 13,4% | |
| Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (PKD M) | 172 | 11,5% | |
| Informacja i komunikacja (PKD J) | 117 | 7,8% | |
| Przetwórstwo przemysłowe (PKD C) | 108 | 7,2% | |
| Transport i gospodarka magazynowa (PKD H) | 105 | 7,0% | |
| Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca (PKD N) | 82 | 5,5% | |
| Opieka zdrowotna i pomoc społeczna (PKD Q) | 79 | 5,3% | |
| Pozostała działalność usługowa (PKD S) | 75 | 5,0% | |
| Edukacja (PKD P) | 63 | 4,2% | |
| Pozostałe | 167 | 11,1% |
Nowe podmioty zarejestrowane w rejestrach CEIDG, REGON i KRS wykonują działalność sklasyfikowaną w 229 grupach z najniższego poziomu Polskiej Klasyfikacji Działalności 2007.
Trzy największe podklasy PKD 2007 pod względem liczby zgrupowanych w nich nowych przedsiębiorstw i instytucji to Działalność związana z oprogramowaniem (4,8% ogółu), Transport drogowy towarów (4,6% ogółu) oraz Wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych (4,4% ogółu).
| Działalność związana z oprogramowaniem (PKD ) | 72 | 4,8% | |
|---|---|---|---|
| Transport drogowy towarów (PKD ) | 69 | 4,6% | |
| Wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych (PKD ) | 66 | 4,4% | |
| Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych (PKD ) | 55 | 3,7% | |
| Pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKD ) | 49 | 3,3% | |
| Wykonywanie instalacji elektrycznych (PKD ) | 47 | 3,1% | |
| Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD ) | 46 | 3,1% | |
| Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet (PKD ) | 34 | 2,3% | |
| Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne (PKD ) | 34 | 2,3% | |
| Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKD ) | 33 | 2,2% | |
| Pozostałe | 996 | 66,4% |
Nowe przedsiębiorstwa i instytucje zarejestrowane w rejestrach CEIDG, REGON i KRS możemy umieścić w 19 różnych grupach w zależności od wybranej przez nie formy prawnej.
Trzy najpopularniejsze formy prawne wśród podmiotów rozpoczynających działalność w poniedziałek 13 stycznia 2025 r. to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (75,8% ogółu), spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (19,1% ogółu) oraz spółki cywilne prowadzące działalność na podstawie umowy zawartej zgodnie z Kodeksem cywilnym (1,2% ogółu).
| osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą | 1 138 | 75,8% | |
|---|---|---|---|
| spółki z ograniczoną odpowiedzialnością | 287 | 19,1% | |
| spółki cywilne prowadzące działalność na podstawie umowy zawartej zgodnie z Kodeksem cywilnym | 18 | 1,2% | |
| stowarzyszenia niewpisane do KRS | 12 | 0,8% | |
| stowarzyszenia | 9 | 0,6% | |
| fundacje | 6 | 0,4% | |
| wspólnoty mieszkaniowe | 6 | 0,4% | |
| spółki komandytowe | 5 | 0,3% | |
| spółki jawne | 4 | 0,3% | |
| proste spółki akcyjne | 3 | 0,2% | |
| Pozostałe | 13 | 0,9% |
Nowe podmioty gospodarcze zarejestrowane w rejestrach CEIDG, REGON i KRS możemy umieścić w 10 różnych grupach w zależności od deklarowanej przez nie formy własności.
Trzy najczęściej występujące formy własności wśród przedsiębiorstw i instytucji rozpoczynających działalność w poniedziałek 13 stycznia 2025 r. to własność krajowych osób fizycznych (77,9% ogółu), własność zagraniczna (11,7% ogółu) oraz własność prywatna krajowa pozostała (3,5% ogółu).
| własność krajowych osób fizycznych | 1 169 | 77,9% | |
|---|---|---|---|
| własność zagraniczna | 175 | 11,7% | |
| własność prywatna krajowa pozostała | 53 | 3,5% | |
| własność mieszana w sektorze prywatnym z przewagą własności krajowych osób fizycznych | 8 | 0,5% | |
| własność mieszana w sektorze prywatnym z brakiem przewagi któregokolwiek rodzaju własności prywatnej | 2 | 0,1% | |
| własność mieszana w sektorze prywatnym z przewagą własności prywatnej krajowej pozostałej | 1 | 0,1% | |
| własność mieszana w sektorze prywatnym z przewagą własności zagranicznej | 1 | 0,1% | |
| własność mieszana między sektorami z przewagą własności sektora publicznego, w tym z przewagą własności państwowych osób prawnych | 1 | 0,1% | |
| własność państwowych osób prawnych | 1 | 0,1% | |
| własność mieszana między sektorami z przewagą własności sektora prywatnego, w tym z przewagą własności krajowych osób fizycznych | 1 | 0,1% | |
| Pozostałe | 89 | 5,9% |
Chcesz uzyskać więcej informacji o podmiotach opisanych w artykule?
Kliknij przycisk obok i pobierz bazę z pełnym zakresem danych.